З ДОСВІДУ РОБОТИ ПО ВИВЧЕННЮ ОСОБИСТОСТІ

Лісецька Олена Петрівна

Дата публикации: 10.11.2014

Рубрика: Начальная школа

Тип материала:

Библиографическая ссылка:
Лісецька О.П. З досвіду роботи по вивченню особистості // Методический портал для учителей [Электронный ресурс]. URL: https://pedagog-portal.ru/2014/11/1603 (дата обращения: 15.07.2023)

Опубликовано пользователем: Елена Лисецкая

 

КРИВОРІЗЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА №102

« Я – МОЛОДШИЙШКОЛЯР,Я – ОСОБИСТІСТЬ»

 

Роботу виконали учні 1а класу

Керівник проекту вчитель початкових класів Лісецька Олена Петрівна
2014 р.

Тема роботи: Я – МОЛОДШИЙ ШКОЛЯР,

Я – ОСОБИСТІСТЬ»

Мета : Шляхом практичних методик (розвиваючих і діагностичних) вивчити школяра, як особистість, його взаємостосунки в сім’ї, його цінності й орієнтації, допомогти батькам позитивно впливати на розвиток своєї дитини.

Моральнийітворчийпотенціал, необхіднийдляпобудовигармонійноготамиролюбногосуспільства, закладаєтьсяздитинства. Томутребазосередитизусиллянарозвиткувдітяхздатностідосамореалізації, умінніслужитилюдямібутищасливимиутакомуслужінні. Навчанняморалієосновоюбудь-якоїсистемивихованнятаосвіти. Наведутемиуроків, якідопомагаютьвиховативдітяхморальніцінності.

1. Бережливість.

2. Вдячність.

3. Безкорисливість

4. Ввічливість

5. Взаємодопомога

6. Вірність

7. Гордість

8. Доброта

9. Щиросердність

10. Дружба

11. Дружелюбність

12. Гостинність

13. Турботливість

14. Краса душі

15. Лагідність.

16. Любов.

17. Допитливість.

18. Майстерність

19. .Милосердя.

20. Мудрість.

21. Ніжність.

22. Відповідальність.

23. Чуйність.

24. Правдивість.

25. Скромність.

26. Співчуття.

27. Наполегливість.

28. Повага.

29. Розум.

30. Працелюбність.

31. Щастя.

32. Хоробрість.

33. Чуйність.

34. Щедрість.

Щиросердність

Хід уроку

Гра «Квітка доброти»

Малюю на дошці велику Квітку Доброти з серединкою у вигляді серця. Діти повинні подумати про все те добре, що вони можуть зробити одне для одного, щоб їм усім жилося цікавіше. Кожен добрий вчинок, про який розкаже дитина, дарує квітці нову пелюстку. Щоб Квітка Доброти ожила, протягом дня діти виконують усе те, про що вони розповідали.

 

Бесіда

Запитання та завдання для бесіди:

- Уявіть, що добра чарівниця подарувала вам скриньку з дарунками доброти. Перелічіть ці дарунки (наприклад: добрий характер, посмішка, мрія, любов до людей, уміння вибачати, надійний друг та ін..)

- Якби чарівниця попросила все подарувати вашим рідним найдорожчі з цих дарунків, які б із них ви їм подарували? Чому?

Читання казки «Осіння казка» А. Каларійчев

Малюнок «Добрий виноград»

Роздайте дітям картки з назвами різних птахів, тварин чи комах. Діти повинні придумати та намалювати, як і чим ягода винограду може стати у нагоді тим чи іншим мешканцям (наприклад: лисиця може зробити з них модні сережки; заєць зробить з їхньої м’якоті сік; білка з’їсть м’якоть, а кісточки посадить у землю, щоб із них виросла нова виноградна лоза; бджола приготує з них виноградну кашу та пригостить нею своїх подружок тощо).

Творче завдання «Добре серце»

Читаю дітям приказки: «Світ не без добрих людей», «Добрим серцем світ тримається».

Ділю дітей на пари. Одна дитина у парі соловейко, інша – Мурашка. Діти мають скласти невеличкі сценки-діалоги про те, як друзі допомагають одне одному або іншим лісовим мешканцям у скрутну хвилину.

Людина як особистість

Прислів’я про сім’ю та родинні стосунки Багато няньок – дитина без носа.

Від лося – лосята, від свині – поросята.

Від малих дітей голова болить, а від великих – серце.

Живуть між собою, як риба з водою.

І вовк свої вовченята любить.

Ліпше, щоб дитина плакала тепер, ніж батьки опісля.

Люби дитину, як душу, а труси, як грушу.

Материн гнів, як весняний сніг: рясно випаде, та скоро розтане.

Материнська молитва із дна моря підійме.

Матері ні купити, ні заслужити.

Мовчок: розбив тато горшок, а мати аж два, та ніхто не зна.

На сонці тепло, а біля матері добре.

Нащо й ліпший клад, коли у сім’ї лад.

Рад би до дітей небо прихилити та зорями вкрити.

Рід великий, а пообідати ніде.

Рідна мати високо замахує, та помалу б’є.

Сини й дочки одного дерева листочки.

Старому та слабому годи, як малому.

Тільки батько й мати знають, як їхні діти виростають.

Учи дітей не страшкою, а ласкою.

Хата з дітьми – базар, а без дітей – пустка.

Чоловік у домі – голова, а жінка – душа.

Хто батька й матір зневажає – той добра не знає.

Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько.

ХАРАКТЕРИСТИКА ЛЮДИНИ

Гляди, не забудь: людиною будь!

Добре ім’я – найкраще багатство.

Добре роби – добре й буде.

Доброго тримайся, поганого цурайся.

Доброму скрізь добре.

За науку – цілуй батька й матір в руку

До доброї криниці стежка утоптана.

Добрі помирають, а діла їхні живуть.

Не всяка стежечка без спориша, не в кожної людини добра душа.

Не одежа красить людину, а добрі діла.

Не хвали себе, нехай тебе люди похвалять.

Пильнуй свого носа, а не чужого проса.

Посієш вчинок, виросте звичка.

Пташка маленька, а й та серце має.

Робиш добро – не кайся, робиш зло – зла й сподівайся.

Світ не без добрих людей.

Сумління – найкращий порадник.

Хоч не гарно, аби добре.

Хто людям добра бажає, той собі має.

Хто не чинить лихого, тому не страшно нічого.

Хто чисте сумління має, той спокійно спати лягає.

Шануй сам себе, шануватимуть і люди тебе.

Як ти вітаєш, так і тебе вітатимуть.

Чого собі не зичиш, того і другому не бажай.

З поганої трави не буде доброго сіна.

Матерыал для уроку на тему «Дружба»

Гра «Школа Дружби»

Діти стають у коло. Всі вони – учні школи Дружби. Роздаю дітям картки з малюнками різних тварин (або птахів, рибок, квітів, дерев та інших представників світу природи). Діти не повинні показувати одне одному свої картки. По черзі діти розповідають, що вони зроблять для того чи іншого представника природи, щоб стати його другом. Усі інші відгадують, про кого з представників світу природи йдеться.

Бесіда

Запитання для бесіди

- Як ви вважаєте, чи важко бути справжнім другом? Що необхідно для того, щоб бути справжнім другом?

- Як потрібно ставитися до людей, щоб у тебе з’явилися друзі? Розкажіть як у вас з’явилися друзі.

- З якою людиною ви хотіли би подружитися? Чому?

- Чи були у вашому житті моменти, коли вам було нестерпно самотньо і ви думали, що вже нікому не потрібні?

Гра «З ким дружать квіти»

Діти стають у коло. Усі вони – різні «квіти». Запитую по черзі у кожної «квітки», що їй дарує друг-вітерець або друг-дощик, друг-сонечко,друг-людина, друг-дерево та ін..(наприклад: друг-вітерець дарує свіжість, танець, казку про вітер, ласку тощо).

За кожну відповідь діти отримують по балу. Найбільше друзів буде у тих «квітів», які наберуть найбільше балів.

Малюнок «Подруга – квітка»

З якою квіткою ви хотіли б потоваришувати? Чому? Намалюйте портрети своїх подруг-квіток

Перш ніж діти будуть виконувати завдання, вчитель показує їм рамочку для фотокартки, на якій можна розмістить предмети інтер’єру (книгу, окуляри, фрукти, спортивні атрибути і т. і.) .Учням пропонують намалювати свій портрет і розмістить портрет в рамку із різних предметів. Предмети для рамки пропонують визначити самим учням. Предмети, які використає учень в інтер’єр свого портрета, визначають найголовніші інтереси його життя.

Десять моїх «Я»Учням роздаються аркуші паперу, на кожному із яких написано десять раз слово « Я». Учні повинні дати визначення кожному «Я», розповідаючи про себе і про свої якості.Наприклад:Я – розумний

Я – гарний і т. д.

Класний керівник звертає увагу на те, які прикметники використовує учень для своєї характеристики.

Зірка естради

Учням класу пропонують вибрати для себе улюблену співачку чи співака .Артист повинен бути однієї статі з дитиною .Учні також заздалегідь готують фонограму. Завдання дитини – виступити

перед класом в ролі вибраної зірки, виконуючи запис пісні.Така діагностична методика допомагає перебороти учням почуття невпевненості , формує позитивне ставлення учнів класу один до одного.

Мої улюблені речі

Учням класу пропонують заповнити анкету, дописуючи речення.

1. Улюблений колір -…

2. Улюблене дерево -…

3. Улюблена квітка – ..

4. Улюблене свято

5. Улюблена тварина – ..

6. Улюблена книга – …- ..

ФАРБИ

Учні класу одержують набір фарб чи фломастерів, а також аркуші паперу для малювання. На кожному аркуші намальовано по 10 кружечків, в кожен кружечок вписані наступні предмети, пов’язані зі школою : дзвінок, книга, вчитель, портфель, клас, фізкультура, школа, урок, домашнє завдання, зошит. Завдання учнів – розфарбувати кружечки в той чи інший колір.

Якщо дитина розфарбовує предмети в темний чи чорний колір, це говорить про те, що він відчуває негативні емоції по відношенню до цього предмета.

ФОТОКАРТКА

Цю діагностичну методику доречно використати в кінці першого класу. Дітям пропонується виступити в ролі фотографа – зробити знімок свого класу. Для цього кожен учень одержує аркуш паперу з квадратиками (по кількості учнів у класі) В цих квадратиках учні розміщують себе і своїх однокласників, як на фотокартці. Кожне фото учень замінює іменем свого однокласника. Класний керівник звертає увагу на те, в якому місці на фото учень розташував себе, своїх друзів, своїх однокласників, з яким настроєм виконує роботу

Школа майбутнього.

Учням пропонують визначити, що потрібно взяти в школу майбутнього із школи сьогоднішнього дня, а також, що брати не потрібно. Для цього дітям роздаються аркуші паперу, що розділені на два стовпчики: (+) потрібно брати, (-) не потрібно брати.

Якщо учень заносе в стовпчик (-) вчителя, урок, то це означає, що ці поняття в учня викликають тривогу, що не сприяють позитивній навчальній мотивації.

 

Текст файла «З досвіду роботи по вивченню особистості»:
КРИВОРІЗЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА №102 « Я – МОЛОДШИЙ ШКОЛЯР, Я – ОСОБИСТІСТЬ» Роботу виконали учні 1а класу Керівник проекту вчитель початкових класів Лісецька Олена Петрівна 2014 р. Тема роботи: Я – МОЛОДШИЙ ШКОЛЯР, Я - ОСОБИСТІСТЬ» Мета : Шляхом практичних методик (розвиваючих і діагностичних) вивчити школяра, як особистість, його взаємостосунки в сім’ї, його цінності й орієнтації, допомогти батькам позитивно впливати на розвиток своєї дитини. Моральний і творчий потенціал, необхідний для побудови гармонійного та миролюбного суспільства, закладається з дитинства. Тому треба зосередити зусилля на розвитку в дітях здатності до самореалізації, умінні служити людям і бути щасливими у такому служінні. Навчання моралі є основою будь-якої системи виховання та освіти. Наведу теми уроків, які допомагають виховати в дітях моральні цінності. Бережливість. Вдячність. Безкорисливість Ввічливість Взаємодопомога Вірність Гордість Доброта Щиросердність Дружба Дружелюбність Гостинність Турботливість Краса душі Лагідність. Любов. Допитливість. Майстерність .Милосердя. Мудрість. Ніжність. Відповідальність. Чуйність. Правдивість. Скромність. Співчуття. Наполегливість. Повага. Розум. Працелюбність. Щастя. Хоробрість. Чуйність. Щедрість. Щиросердність Хід уроку Гра «Квітка доброти» Малюю на дошці велику Квітку Доброти з серединкою у вигляді серця. Діти повинні подумати про все те добре, що вони можуть зробити одне для одного, щоб їм усім жилося цікавіше. Кожен добрий вчинок, про який розкаже дитина, дарує квітці нову пелюстку. Щоб Квітка Доброти ожила, протягом дня діти виконують усе те, про що вони розповідали. Бесіда Запитання та завдання для бесіди: - Уявіть, що добра чарівниця подарувала вам скриньку з дарунками доброти. Перелічіть ці дарунки (наприклад: добрий характер, посмішка, мрія, любов до людей, уміння вибачати, надійний друг та ін..) - Якби чарівниця попросила все подарувати вашим рідним найдорожчі з цих дарунків, які б із них ви їм подарували? Чому? Читання казки «Осіння казка» А. КаларійчевМалюнок «Добрий виноград» Роздайте дітям картки з назвами різних птахів, тварин чи комах. Діти повинні придумати та намалювати, як і чим ягода винограду може стати у нагоді тим чи іншим мешканцям (наприклад: лисиця може зробити з них модні сережки; заєць зробить з їхньої м’якоті сік; білка з’їсть м’якоть, а кісточки посадить у землю, щоб із них виросла нова виноградна лоза; бджола приготує з них виноградну кашу та пригостить нею своїх подружок тощо). Творче завдання «Добре серце» Читаю дітям приказки: «Світ не без добрих людей», «Добрим серцем світ тримається». Ділю дітей на пари. Одна дитина у парі соловейко, інша – Мурашка. Діти мають скласти невеличкі сценки-діалоги про те, як друзі допомагають одне одному або іншим лісовим мешканцям у скрутну хвилину. Людина як особистість Прислів’я про сім’ю та родинні стосунки Багато няньок – дитина без носа. Від лося – лосята, від свині – поросята. Від малих дітей голова болить, а від великих – серце. Живуть між собою, як риба з водою. І вовк свої вовченята любить. Ліпше, щоб дитина плакала тепер, ніж батьки опісля. Люби дитину, як душу, а труси, як грушу. Материн гнів, як весняний сніг: рясно випаде, та скоро розтане. Материнська молитва із дна моря підійме. Матері ні купити, ні заслужити. Мовчок: розбив тато горшок, а мати аж два, та ніхто не зна. На сонці тепло, а біля матері добре. Нащо й ліпший клад, коли у сім’ї лад. Рад би до дітей небо прихилити та зорями вкрити. Рід великий, а пообідати ніде. Рідна мати високо замахує, та помалу б’є. Сини й дочки одного дерева листочки. Старому та слабому годи, як малому. Тільки батько й мати знають, як їхні діти виростають. Учи дітей не страшкою, а ласкою. Хата з дітьми – базар, а без дітей – пустка. Чоловік у домі - голова, а жінка – душа. Хто батька й матір зневажає – той добра не знає. Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько. ХАРАКТЕРИСТИКА ЛЮДИНИ Гляди, не забудь: людиною будь! Добре ім’я – найкраще багатство. Добре роби – добре й буде. Доброго тримайся, поганого цурайся. Доброму скрізь добре. За науку – цілуй батька й матір в руку До доброї криниці стежка утоптана. Добрі помирають, а діла їхні живуть. Не всяка стежечка без спориша, не в кожної людини добра душа. Не одежа красить людину, а добрі діла. Не хвали себе, нехай тебе люди похвалять. Пильнуй свого носа, а не чужого проса. Посієш вчинок, виросте звичка. Пташка маленька, а й та серце має. Робиш добро – не кайся, робиш зло – зла й сподівайся. Світ не без добрих людей. Сумління – найкращий порадник. Хоч не гарно, аби добре. Хто людям добра бажає, той собі має. Хто не чинить лихого, тому не страшно нічого. Хто чисте сумління має, той спокійно спати лягає. Шануй сам себе, шануватимуть і люди тебе. Як ти вітаєш, так і тебе вітатимуть. Чого собі не зичиш, того і другому не бажай. З поганої трави не буде доброго сіна. Матерыал для уроку на тему «Дружба» Гра «Школа Дружби» Діти стають у коло. Всі вони - учні школи Дружби. Роздаю дітям картки з малюнками різних тварин (або птахів, рибок, квітів, дерев та інших представників світу природи). Діти не повинні показувати одне одному свої картки. По черзі діти розповідають, що вони зроблять для того чи іншого представника природи, щоб стати його другом. Усі інші відгадують, про кого з представників світу природи йдеться. Бесіда Запитання для бесіди - Як ви вважаєте, чи важко бути справжнім другом? Що необхідно для того, щоб бути справжнім другом? - Як потрібно ставитися до людей, щоб у тебе з’явилися друзі? Розкажіть як у вас з’явилися друзі. - З якою людиною ви хотіли би подружитися? Чому? - Чи були у вашому житті моменти, коли вам було нестерпно самотньо і ви думали, що вже нікому не потрібні? Гра «З ким дружать квіти» Діти стають у коло. Усі вони – різні «квіти». Запитую по черзі у кожної «квітки», що їй дарує друг-вітерець або друг-дощик, друг-сонечко,друг-людина, друг-дерево та ін..(наприклад: друг-вітерець дарує свіжість, танець, казку про вітер, ласку тощо). За кожну відповідь діти отримують по балу. Найбільше друзів буде у тих «квітів», які наберуть найбільше балів. Малюнок «Подруга – квітка» З якою квіткою ви хотіли б потоваришувати? Чому? Намалюйте портрети своїх подруг-квіток Перш ніж діти будуть виконувати завдання, вчитель показує їм рамочку для фотокартки, на якій можна розмістить предмети інтер’єру (книгу, окуляри, фрукти, спортивні атрибути і т. і.) .Учням пропонують намалювати свій портрет і розмістить портрет в рамку із різних предметів. Предмети для рамки пропонують визначити самим учням. Предмети, які використає учень в інтер’єр свого портрета, визначають найголовніші інтереси його життя. Десять моїх «Я» Учням роздаються аркуші паперу, на кожному із яких написано десять раз слово « Я». Учні повинні дати визначення кожному «Я», розповідаючи про себе і про свої якості. Наприклад: Я – розумний Я – гарний і т. д. Класний керівник звертає увагу на те, які прикметники використовує учень для своєї характеристики. Зірка естради Учням класу пропонують вибрати для себе улюблену співачку чи співака .Артист повинен бути однієї статі з дитиною .Учні також заздалегідь готують фонограму. Завдання дитини – виступити перед класом в ролі вибраної зірки, виконуючи запис пісні.Така діагностична методика допомагає перебороти учням почуття невпевненості , формує позитивне ставлення учнів класу один до одного. Мої улюблені речі Учням класу пропонують заповнити анкету, дописуючи речення. Улюблений колір -… Улюблене дерево -… Улюблена квітка - .. Улюблене свято Улюблена тварина - .. Улюблена книга - …- .. ФАРБИ Учні класу одержують набір фарб чи фломастерів, а також аркуші паперу для малювання. На кожному аркуші намальовано по 10 кружечків, в кожен кружечок вписані наступні предмети, пов’язані зі школою : дзвінок, книга, вчитель, портфель, клас, фізкультура, школа, урок, домашнє завдання, зошит. Завдання учнів – розфарбувати кружечки в той чи інший колір. Якщо дитина розфарбовує предмети в темний чи чорний колір, це говорить про те, що він відчуває негативні емоції по відношенню до цього предмета. ФОТОКАРТКА Цю діагностичну методику доречно використати в кінці першого класу. Дітям пропонується виступити в ролі фотографа – зробити знімок свого класу. Для цього кожен учень одержує аркуш паперу з квадратиками (по кількості учнів у класі) В цих квадратиках учні розміщують себе і своїх однокласників, як на фотокартці. Кожне фото учень замінює іменем свого однокласника. Класний керівник звертає увагу на те, в якому місці на фото учень розташував себе, своїх друзів, своїх однокласників, з яким настроєм виконує роботу Школа майбутнього. Учням пропонують визначити, що потрібно взяти в школу майбутнього із школи сьогоднішнього дня, а також, що брати не потрібно. Для цього дітям роздаються аркуші паперу, що розділені на два стовпчики: (+) потрібно брати, (-) не потрібно брати. Якщо учень заносе в стовпчик (-) вчителя, урок, то це означає, що ці поняття в учня викликають тривогу, що не сприяють позитивній навчальній мотивації.

Количество просмотров публикации: -

© Если вы обнаружили нарушение авторских или смежных прав, пожалуйста, незамедлительно сообщите нам об этом по электронной почте или через форму обратной связи.

Связь с автором (комментарии/рецензии к материалу)

Оставить комментарий

Вы должны авторизоваться, чтобы оставить комментарий.